تاریخچه تولید محتوا

تاریخچه تولید محتوا

این روزها با رونق کسب و کار های اینترنتی به خاطر محدودیت های کرونایی، گوشمون شاید با مفاهیم جدید زیادی آشنا شده باشه. قطعا یکی از این مفاهیم پر کاربرد، تولید محتوا است. اما نباید فراموش کنیم که تولید محتوا مختص این دوران کرونایی نبوده و تاریخچه آن به ...

فهرست مطالب

در اینجا قراره یک مقاله کامل ولی خلاصه از تاریخچه تولید محتوا براتون بگم. شاید برای خیلی از دوستان تاریخ خسته کننده باشد ولی نباید فراموش کنیم که اگر تاریخچه یک موضوع یا یک جریان را ندانیم، قطعا نمی توانیم نگاه بلند مدت مناسبی نسبت به آن موضوع داشته باشیم.

آنچه که در این مقاله خواهیم خواند:

 

تاریخچه تولید محتوا از کجا آغاز می شود؟

این روزها با رونق کسب و کار های اینترنتی به خاطر محدودیت های کرونایی، شاید گوشمون با مفاهیم جدید زیادی آشنا شده باشه. قطعا یکی از این مفاهیم پر کاربرد، تولید محتوا است.

البته نباید فراموش کنیم که تولید محتوا مختص این دوران کرونایی نبوده و تاریخچه تولید محتوا به سالیان دور با پیدایش روش های ارتباطی بین بشر برمیگرده که اولش به صورت چند تا آوا و سرودهای بومی بود و با گذر زمان بشر پیشرفت کرد و برای خودش شکل و حرف، کلمه و جملات را اختراع کرد.

تاریخچه تولید محتوا

آدمی از همان ابتدای کار ، در تلاش بوده که با ترکیب بندی کلمات و یا خلق تصاویر، پیام خود را به جوامع مدنی اطراف خود برسونه. حالا این پیام میتونسته یک پیام فرهنگی و ایدئولوژیکی بوده باشه یا خرید و فروش محصولات کشاورزی و هنرهای دستی خودش.  نکته مهم اینجاست  هرکسی که می تونسته منظور خودش و یا کالای خودش رو بهتر معرفی کنه شانس موفقیت و بقای بیشتری در اون دوران داشت.

تاریخچه تولید محتوا با بازاریابی مبتنی بر محتوا گره خورده است. می‌توانیم سرودهای فی‌البداهه سرخپوستی موقع کباب کردن شکار در جمع قبیله‌ را هم تولید محتوا حساب کنیم اما این چیزها هیچ ربطی به بازاریابی مبتنی بر محتوا ندارد.

پس اگر بخواهیم ردپای تاریخچه تولید محتوا به سبک امروزی را پیدا کنیم باید زمانی باشد که از آن برای کسب درآمد و بازاریابی استفاده شد. یعنی زمانی که کسب‌وکارها متوجه شدند تبلیغ خشک و خالی فایده‌ای ندارد و باید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. آن هم ارتباطی دو طرفه و بلند مدت.

کلید این ارتباط تولید محتوا بود. از دهه 80 میلادی قرن بیستم در غرب، کسب‌وکارها شروع به تولید و توزیع محتوایی کردند که مخاطب به آن نیاز یا علاقه داشت. دقیقاً معلوم نیست اولین بار چه فردی یا کدام کسب‌و‌کار این ایده را اجرا کرد. ولی قطعا نویسندگان مجلات در صنف های مختلف همچون مجله The Furrow و Modern Methods of Antiseptic Wound Treatment از آغازگران این راه بودند. 

 در اوایل دهه 1930 میلادی، با حضور رادیو و تلویزیون در هر منزل، تولید محتوا هم وارد عصر نوینی شد و صوت و تصویر به کمک تولید کنندگان محتوا آمد تا بتوانند تنوع بیشتری در بیان مطالب خود بکار بگیرند.

با گسترش استفاده عمومی از کامپیوترهای خانگی و ظهور اینترنت، دروازه جدیدی به روی بشریت و بازارهای اقتصادی گشوده گردید. عصر اینترنت باعث بوجود آمدن وبلاگ های مختلف و موتورهای جستجوگر غول پیکر شد که در همین ابتدا نقش تولید محتوا در فضای مجازی  بیش از پیش پر رنگ کرد.

در ادامه با شکل گیری شبکه های اجتماعی و ایجاد بازار رقابتی شدید در دیده شدن بین مخاطبین، این تولید کنندگان محتوا بودند که به عنوان شخص اول و تاثیر گذار در این عرصه، شناخته شدند.

آیا میدونستی تولید محتوا از رگ گردن به شما نزدیک تر بوده!؟

همانطور که گفتیم تاریخچه تولید محتوا با تاریخ شکل گیری انسان ارتباط نزدیکی دارد و انسان از همان اول سعی در ایجاد ارتباط با محیط پیرامون مخصوصا هم نوعان خودش را داشت. 

اما اگر بخواهیم بصورت تخصصی و متمرکز و هدفمند به تاریخچه تولید محتوا اشاره کنیم می توان گفت به مرور زمان از پیدایش کاغذ و صنعت چاپ و به دنبال آن شکل گیری نویسندگی و روزنامه نگاری و …. تولید محتوا جایگاه خود را در زندگی بشری پیدا کرد و این حوزه نفوذ بقدری وسعت یافت که محتوا تولید شده، مسیر زندگی بسیاری را تغییر داده و گاهی تاثیرگذار در روند پیروزی جناح های مختلف سیاسی ، اقتصادی یا اجتماعی در تاریخ زندگانی بشر بوده است.

روزنامه دیواری تولید محتوا

اگر یکم به دوران مدرسه خودمون هم نگاه کنیم متوجه میشیم که سیستم آموزشی کشور همیشه سعی کرده به صورت زیرپوستی این مهارت را در جامعه با قرار دادن واحد درسی انشاء در کنار دروس دیگر مرتبط همچون ادبیات و املاء فارسی ، رشد و نمو بدهد. پس می بینیم چقدر تولید محتوا و تمریناتش در زندگی به ما نزدیک بوده و قطعا همگی ما خاطرات خوب و بد زیادی با اون داشتیم. 

یکی از خاطرات خوبی که میتونم ازش نام ببرم مربوط میشه به مواقعی که صدامون میکردند بریم پای تخته و جلوی بچه ها انشامونو بخونیم و در نهایت معلم با تکان سر و گفتن آفرین، تمام اون استرس ها رو از بین می برد و احساس غرور می کردیم. 

تمرین دیگر مرتبط با تولید محتوا که اکثرا در دوران مدرسه انجام میدادیم، تهیه روزنامه دیواری بود که بصورت فردی و گروهی انجام میشد و جدا از اینکه کی نفر اول تا سوم میشد، کلی هیجان داشتیم تا اون روزنامه دیواریمون کامل بشه و تمام خلاقیت و هوشمون را بکار می گرفتیم که با بقیه متفاوت باشیم و دیده بشیم.

پس می بینیم وقتی که در مورد تاریخچه تولید محتوا مطالعه میکینم متوجه این موضوع می شویم که بشر همیشه در طول تاریخ، در حال تولید محتوا بوده و خواهد بود ولی نکته مهم اینجاست که ما چقدر هوشیار و آگاهانه برای مقاصد خودمون ازش بهره گرفتیم و یا چقدر خواهیم گرفت.

تاریخچه تولید محتوا و انواع فرم ها

همانطور که در بررسی تاریخچه تولید محتوا متوجه شدیم در بستر تاریخ ، محتوا به صورت ها و فرم های مختلف شکل می گرفته است. از فرم های مهم می توان به مئارد زیر اشاره کرد.

  • تولید محتوا داستانی
  • تولید محتوا فهرست وار
  • تولید محتوا پرسشی
  • تولید محتوا سئو محور

البته تمامی این فرم ها در مقاله فرم های تولید محتوا مختصر و مفید توضیح داده شده است.

تاریخچه تولید محتوا و فرم تولید
1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments