تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام به یکی از منابع درآمدزایی بیشتر کسب و کارها و افراد مختلف پس از افزایش محبوبیت این نرم افزار، تبدیل شده است. بررسی‌ها و مطالب زیادی نشان می‌دهد کیفیت بالای محتوای در کنار تداوم،  رمز موفقیت صفحات محبوب در اینستاگرام است.

فهرست مطالب

تولید محتوا در اینستاگرام به یکی از منابع درآمدزایی بیشتر کسب و کارها و افراد مختلف پس از افزایش محبوبیت این نرم افزار، تبدیل شده است. بررسی‌ها و مطالب زیادی نشان می‌دهد کیفیت بالای محتوای در کنار تداوم، رمز موفقیت صفحات محبوب در اینستاگرام است.

هرچند استانداردهای مشخص و ثابتی برای ایده‌های تولید محتوا در اینستاگرام وجود ندارد ولی از سال گذشته، اینستاگرام الگوریتم ارزشگذاری خود را از تعداد لایک بیشتر به بازدید بیشتر و پویایی صفحات تغییر داد. این پویایی توسط محتواهایی که تولید می شود بستگی دارد که در ادامه تلاش می‌کنیم به شما آموزش بدهیم که چگونه برای اینستاگرام تولید محتوا کنید.

مطالبی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

اهمیت آموزش تولید محتوا در اینستاگرام

آموزش گام‌های تولید محتوا در اینستاگرام

نکات طلایی برای موفقیت در تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام و تولید محتوا

تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم با توجه به بستر اینستاگرام، محتواهای تولیدی بصورت عکس و ویدیو خواهد بود که با توجه به شناخت درست مخاطب صورت می گیرد. با توجه به شرایط ویژه و توجه بسیار زیاد مخاطبین در این بستر فضای مجازی، همواره باید سعی شود که تولید محتوا با کیفیت خاص و منطبق با جامعه هدف ایجاد شود. در دنیای امروز، “توجه” بزرگترین سرمایه هر فرد یا مجموعه ای است.

 

اهمیت آموزش تولید محتوا در اینستاگرام

اگر به تجربه شخصی خود در زمان هایی که در اینستاگرام میگذارید دقت کنید می بینید که چطوری جذب یک سری مطالب و صفحات می شوید و از بعضی صفحات راحت می گذرید. لذا متوجه می‌شوید که افراد زیادی در اینستاگرام وجود دارند که با تولید محتوای خوب می‌توان آن‌ها را تشویق به فالو کردن یک صفحه کرد.

اگر نحوه تولید محتوای صحیح در اینستاگرام را آموزش دیده باشید آنوقت است که می توانید با تعریف یک استراتژی تولید محتوا صفحه ای جذاب‌ و حرفه‌ای‌تر داشته باشید، که در آن تعامل فالوورها افزایش یافته و بیشتر دیده می‌شود. در این صورت هنگامی که یک کاربر جدید محتوای پست‌ها، تعداد لایک‌ها و کامنت‌های شما را می‌بیند، ترغیب به فالو کردن صفحه‌تان می‌شود.

جذب مخاطب باارزشی که در نهایت با پرسونای برند شما همراستا باشد، یک ارزش‌آفرینی دو طرفه خواهد بود. چرا که کاربران زیادی می‌توانند از محتوای شما استفاده کنند و در این میان بخشی از آن‌ها باتوجه به نیاز خود از خدمات برند شما استفاده می‌کنند. اینستاگرام به دلیل آنکه توانسته ساختمان همین بستر تبادل ارزش را ایجاد کند، به یک منبع مهم برای بازاریابی محتوایی تبدیل شده است.

محتوایی که برای اینستاگرام تولید می‌کنید باید به شکلی باشد که پرارزش‌ترین المان‌های تعامل یعنی ذخیره پست، اشتراک گذاری و در نهایت کامنت را برای شما داشته باشد.

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام

آموزش گام‌های تولید محتوا در اینستاگرام

فرض را برآن بگیرید که قرار است با خانواده خود به یک سفر بروید. طبیعتا قبل از حرکت، مسیرهای سفر را بررسی و بهترین را با توجه به روحیات اعضای خانواده خود انتخاب می کنید و در ادامه وسایل مورد نیاز سفر را بر اساس اولویت خود تهیه و آماده می کنید تا سفری امن و راحت را تجربه کتید.

گام برداشتن تجاری در اینستاگرام همانند همین سفر است که می بایست از ابتدا مطالعات ویژه در رابطه با جامعه هدف و برند خود و اهداف خود انجام دهید تا بتوانید مسیر مناسبی را انتخاب کنید که بر اساس آن محتوای لازم را تهییه کنید. برای تدوین استراتژی محتوای خود نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید که در ادامه به چندتای آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مسیر جذب مخاطب  خود را پیدا کنید

تدوین هدف و شناخت دقیق مخاطب اولین گام از موفقیت شما در اینستاگرام است که می تواند در برندسازی شغل شما کمک کننده باشد. تولید محتوای مناسب و تعامل بیشتر با مخاطبان، آن‌ها را در نهایت به مشتریان همیشگی تبدیل ‌می‌کند.

همچنین باید رقبای خود را بررسی کرده تا ببینید چطور می‌توان با الهام گرفتن از محتواهای دیگران و بدون کپی برداری از آن‌ها،  ایده‌های خود را عملی کنیم. نکته قابل توجه اینجاست که با شناخت رقبا و فعالیت‌های آنان متوجه می‌شویم که چه فعالیت‌هایی هست که تا به حال انجام نشده است و می‌تواند برگ برنده ما در تولید محتوا در اینستاگرام و جلب توجه مخاطبان باشد.

شخصیتی استوار داشته باشید

در ابتدا درباره ویژگی های برندتان فکر کنید. چه انتظاری از برندتان دارید؟ چه ارزش هایی برای شما مهم هستند؟ چه سبکی برای شخصیت برندتان انتخاب کردید؟ جایگاه برند شما در نگاه دیگران کجاست؟

در تمام شبکه‌های اجتماعی باید هویتی استوار داشته باشید. با لحنی واحد صحبت کنید. احتمالا مخاطبان شما، در صورت نوسان شخصیت شما، دیگر صفحه‌تان را دنبال نمی‌کند. مثلا نمی‌توانید چند پست را با لحن کاملا جدی منتشر کنید و در پست‌های بعد خیلی شوخ‌طبع و بازیگوش باشید! شخصیتی واحد و استوار را برای خود انتخاب کنید.

هویت بصری ویژه خود را بسازید

وقتی صحبت از تولید محتوا در اینستاگرام است ، برای آنکه در این اقیانوس وسیع، شانس دیده شدن بیشتری داشته باشید، باید سعی کنید یک قالب کلی برای پست هاتون در نظر بگیرید که چشم مخاطب به سبک پست های شما عادت کند و در بلند مدت وقتی محتوای صفحه شما را می‌بیند، در همان ثانیه اول متوجه شود که شما دارید با او صحبت می‌کنید و نه صفحه‌ای دیگر!

در گذشته برای اینکه بتوانید طرح‌های گرافیکی حرفه‌ای و زیبایی داشته باشید، چاره‌ای جز استخدام کردن یک گرافیست حرفه‌ای یا یادگیری نرم‌افزارهای نسبتا دشواری مثل فتوشاپ وجود نداشت. امروزه اما وب‌سایتی‌های زیادی مانند کنوا به وجود آمدند که حداقل امکان شروع مستقل کار و طراحی پست‌های ساده در ابتدای مسیر را به راحتی آب خوردن ممکن کرده‌اند اما شما میتوانید مدیریت طراحی و تولید محتوای پیج خود را به کارشناسان سایت ما بسپارید. سایز پست اینستاگرام نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید.

تقویم محتوا داشته باشید

به طور متوسط برندها در هر هفته ۶ تصویر جدید را روی صفحه خود منتشر می‌کنند. به عبارت دیگر، صفحات این برندها در سال ۳۰۰ پست مختلف را منتشر می‌کنند! وقتی چنین حجمی از تولید محتوا در اینستاگرام خود منتشر می‌‌کنید، تشخیص اینکه پست بعدی شما چه چیزی باشد و تا به حال چه پست‌هایی را منتشر کردید، بسیار سخت خواهد شد.

اینجاست که باید با ساختن یک تقویم محتوایی مناسب هم در وقت خود صرفه‌جویی کنید و هم حضور خود را در اینستاگرام به درستی مدیریت کنید. در تقویم خود نوع محتوایی که قرار است کار کنید (موضوع پست، اینکه عکس است یا ویدیو و …) را مشخص کنید و علاوه بر آن، کپشن، هشتگ‌ها و زمان انتشار پست را نیز بنویسید. تنها با برنامه‌ریزی و تدوام است که در مسیر تولید محتوا در اینستاگرام به موفقیت می‌رسید. احتمالا اگر تقویم محتوایی نداشته باشید، دست به دامن پست‌های لحظه‌ آخری می‌شوید که خیلی از استانداردهای شما را زیر پا می‌گذارند.

از تبلیغات زیاد پرهیز کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید در تولید محتوا در اینستاگرام توجه ویژه‌ای داشته باشیم پرهیز کردن از تبلیغات به صورت پشت سر هم است. معمولا کاربران در اینستاگرام علاقه‌ای به دیدن تبلیغات پی در پی ندارند و صفحاتی که به صورت مداوم این کار را انجام می‌دهند، آنفالو می‌کنند.

پس بهتر است توجه خود را بیشتر روی تولید محتوای با کیفیت و جذاب گذاشته و در استراتژی محتوای خود با ریتم مشخص و به اندازه‌ای محصولات و خدمات خود را معرفی کنیم تا احساس رضایت بیشتری را در مخاطبمان ایجاد کنیم.

 

نکات طلایی تولید محتوا در اینستاگرام

نکته طلایی تولید محتوا اینستاگرام

از انواع مختلف محتوا استفاده کنید

طبق یک بررسی صورت گرفته، بعضی از صفحات تجاری و خدماتی به علت انتخاب یک سبک یکسان در تولید محتوای خود، تکراری می شوند و به مرور زمان شاهد ریزش فالوورهای خود می شوند. باید به این نکته توجه داشت که به مرور زمان سبک محتوای شما تکراری می‌شود و در دنیای رنگارنگ و مملو از تنوع، ناپیدا می شوید. برای موفقیت در فضای اینستاگرام لازم است از انواع مختلف محتوا استفاده کنید. از ویدیو و عکس، گیف و پست‌های اسلایدی تا انتشار یک فایل صوتی کوتاه، همه را کنار هم داشته باشید تا برای مخاطب تازه و خلاق باقی بمانید.

ارتباط نزدیک برقرار کنید

هرچه ارتباط بیشتری در این فضا برقرار کنید، شانس موفقیت شما بیشتر است. ارتباط با مخاطب‌ها که به طور کلی اصلی مهم و اساسی برای پیشرفت در فضای ایسنتاگرام است. مسلم است که ارتباط صمیمی با مخاطبان، وفاداری آن‌ها را به همراه خواهد داشت و محبوبیتتان را بیشتر خواهد کرد. اما از طرفی دیگر ارتباط با صفحات هم سو و شبیه به خود را فراموش نکنید. همواره سعی کنید به اجتماع همکاران خود ملحق شوید و با ساختن ارتباط بیشتر بتوانید هم‎ افزایی بیشتر داشته باشید. هم افزایی که در نهایت به نفع هر سه ضلع این مثلث خواهد بود. شما، همکاران و مخاطبان.

با اینفلوئنسرها همکاری کنید

هرچند که با تولید محتوا در اینستاگرام بصورت مستمر و با کیفیت، سرانجام دیده خواهید شد و به اهداف خود خواهید رسید اما تبلیغات در صفحات اینفلوئنسرها یکی از میانبرهایی است که به شما کمک می‌کند سریع‌تر به مقصد برسید. امروزه افراد و کسب و کارهای مختلفی در کنار تولید محتوای مناسب، با صرف هزینه، بسیار سریع‌تر برای صفحات خود مخاطب جذب می‌کنند. شما هم می‌توانید با افرادی که دنبال کننده‌های بیشتری دارند همکاری کنید و در ازای پرداخت هزینه تبلیغات، سریع‌تر رشد کنید.

زمان مناسبی را برای انتشار محتوای خود انتخاب کنید

انتشار تولید محتوا در اینستاگرام شبیه بازی‌سازی در فوتبال است! توپ از دروازه‌بان پاسکاری می‌شود و تا دم دروازه حریف، که همان «هدف» ما است، پیش می‌رود، اما اگر ضربه آخر را مهاجم درست شوت نکند، تمام زحمات هدر می‌رود! انتشار محتوا در زمان درست، دقیقا مثل شوتی است که مهاجم یک تیم فوتبال به سمت دروازه هدف می‌گیرد. اگر درست انجام نشود، زحمات شما آنطور که باید نتیجه نخواهند داد.

حتما از بخش insight یا همان آمار برای شناسایی بهترین زمان انتشار محتوا استفاده کنید. علاوه بر آن مخاطب هدف خود را هم در نظر بگیرید. مثلا اگر بیشتر دنبال‌کننده‌های شما را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند احتمالا انتشار پست در صبح برای صفحه شما بهتر است. اگر بیشتر کسانی که شما را دنبال می‌کنند از قشر کارمندان هستند احتمالا باید زمان استراحت آن‌ها را برای انتشار محتوا انتخاب کنید. در نهایت با آزمون و خطا سعی کنید بازه زمانی طلایی خود را پیدا کنید.

از هشتگ‌ها نهایت استفاده را ببرید

یکی از نکات مهم تولید محتوا در اینستاگرام ، استفاده درست از هشتگ‌ها، راهی رایگان و مناسب برای دیده شدن بیشتر پست‌های شما است. با راه‌اندازی طوفان فکری با دیگر اعضای تیمتان و یا تحلیل پست‌های موفق صفحه‌های رقیب یا هم موضوع خود، سعی کنید بهترین هشتگ‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را به کار بگیرید. البته این را هم در نظر بگیرید که نباید در استفاده از هشتگ‌ها زیاده‌روی کنید. سعی کنید رویه طبیعی اما موثری داشته باشید.

کپشن مناسب بنویسید

به یاد داشته باشید که مخاطب‌های شما علاوه بر خود پست، به کپشن هم نگاه می‌کنند. پس در مسیر تولید محتوا در اینستاگرام باید به کپشن هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. سعی کنید در کپشن شرح بدهید که پست شما درباره چه موضوعی است. قرار دادن یک کال تو اکشن مناسب (نوشتن نظر/پرسیدن سوال/مراجعه به لینک در بایو) هم گزینه مناسبی است. از هشتگ های مرتبط هم غافل نشوید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments