تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد فواید و نقش تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ بنویسیم و یا اینکه چرا پدیده ای به نام تولید محتوا پا به عرصه فضای مجازی و حتی روزنامه های کاغذی در طول تاریخ گذاشته است.

فهرست مطالب

اکثر مردم علاقه مند هستند از داستان شکل گیری هر پدیده ای به ویژه تولید محتوا اطلاعاتی داشته باشند که ما در مقالات قبلی در مورد تاریخچه پیدایش تولید محتوا بصورت خلاصه صحبت کرده ایم. اما در این مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد فواید و نقش تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ بنویسیم و یا اینکه چرا پدیده ای به نام تولید محتوا پا به عرصه فضای مجازی و حتی روزنامه های کاغذی در طول تاریخ گذاشته است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اهمیت تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

ایجاد فرصت ها با تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

برند سازی به یاری تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

وفادار سازی توسط تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ بهترین ابزار برای اعتمادسازی

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ کمک به استقرار ارتباط دوطرفه

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ، هدایت گر مسیر ارتباط با مشتریان

 

اهمیت تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

از آنجایی که در مقاله ای درباره مفهوم محتوا صحبت کرده ایم در ادامه فقط به یک تعریف کوتاه بسنده می کنیم. محتوا یا کانتنت (Content)  به زبان ساده عبارت است از متون، طرح‌های گرافیکی، اطلاعاتی صوتی و تصویری مانند ویدیو و هر شاخصه‌ اطلاعاتی در یک سایت که وظیفه انتقال مفهومی مشخص را به کاربران فضای مجازی در هر حوزه‌ای دارد.

بی شک تا وقتی که در صفحه خود تولید محتوای ارزشمند و تعاملی نداشته باشید، اساسا کسی حتی کم‌ترین میل و رغبتی برای بازدید به وب سایت شما را نخواهد داشت! وب سایت شما باید ارزشمند و مملو از محتوای مناسب باشد تا بتواند کاربر را درگیر خود کند.

محتوا دیجیتال مارکتینگ

اهمیت تولید محتوا در یک وب سایت مانند خون در بدن هر انسانی است! باید در عین سادگی، روان و ممتد باشد. رابطه خون بدن و محتوا و وب سایت، مثالی کاملا یکسان است؛ چراکه خون به تمام نقاط بدن سفر می‌کند و عناصر، املاح و آنزیم‌های موردنیاز را به همه قسمت‌های بدن می‌رساند.

 به همین ترتیب، محتوا در تمام ابعاد یک سایت، جریان دارد؛ از بلاگ‌ها در مجله اینترنتی یک وب سایت گرفته تا بنرهای تبلیغاتی برای آن و همچنین پست های مربوط برای شبکه‌های اجتماعی مرتبط به وب سایت مانند فیس بوک (Facebook)، اینستاگرام (Instagram) و … .

هر محتوایی در هر سایت، با لهجه منحصربه‌فرد خود صحبت می‌کند. هر محتوایی، زبان برندی است که کاربر، وب سایت و یا دیجیتال مارکتینگ به خصوص را با آن می‌شناسد. به یاد داشته باشیم هر کسی که به یک وب سایت سر می‌زند، با دلیلی مشخص، این‌کار را انجام می‌دهد.

 البته شاید بازدیدی از یک وبسایت انجام شود اما خیلی کم پیش می‌آید که آن بازدید کننده به یک خریدکننده و یا همان مشتری وفادار تبدیل شود. پس تولید محتوا مناسب، این شانس را به وبسایت‌مان می‌دهد تا یک بازدیدکننده معمولی و گاه تصادفی را درگیر کنیم و در نهایت، او را به کاربر وفادار برای دیجیتال مارکتینگ خود تبدیل کنیم. تولید محتوا مناسب می‌تواند مانند یک قلاب ماهیگیری عمل کند و سرسخت ترین و بی حوصله ترین بازدیدکننده‌ها را به کاربران وفادار یک سایت تبدیل کند.

ایجاد فرصت ها با تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

بی شک، یکی از بزرگ‌ترین فواید تولید محتوا این است که این شانس را به دیجیتال مارکتینگ شما می دهد تا به جذب حداکثری متقاضیان برسد و با دادن اطلاعات کافی، بتواند تعداد قابل توجهی از این متقاضیان را به مشتریان وفادار شما تبدیل کند.

تحقیقات در حوزه تجارت های آنلاین نشان می دهند کسب و کار هایی که نه تنها به تولید محتوا ارزش می‌دهند بلکه هر بار سعی می‌کنند خود را با مهارت های جدید این صنعت بروز کنند، چندین برابر از رقبای خود جلوتر هستند و بهتر می‌توانند از طریق تولید محتوا، موقعیت ها را تبدیل به فرصت کنند.

این که یک کسب و کار اینترنتی و یا وب سایتی که کاری خدماتی را ارائه می‌دهد، تمرکز خود را بر روی محتوا بگذارد، می‌تواند چه در به صرفه کردن هزینه های تبلیغاتی خود به موقعیت اقتصادی مناسب و قابل درک برسد و چه با معرفی منابع اصلی کسب و کار خود و این که فلسفه فعالیت آن بر چه اساسی است، از به وجود آمدن هر گونه حاشیه سازی و اطلاعات غلط جلوگیری کند.

فرصت تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ
برندسازی تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

برند سازی به یاری تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

شاید بارها از کسانی که در جهان کسب و کارها و تجارت های آنلاین فعالیت دارند شنیده باشید که به تازگی با وب سایتی آشنا شده باشند که به آن‌ها قول این را داده تا دیجیتال مارکتینگ آنها را یک شبه تبدیل به برند کند و آن را در میان کسب و کارهای مشابه اش سرآمد کند؛

اگر وب سایت موردنظر که مدعی برندسازی است، در مسیر درستی پا بگذارد، می‌توان به آن اعتماد کرد و کار را به او سپرد اما باید دقت کرد تا ساز و کار آن را برای برند سازی بررسی کرد. تبلیغات یکی از مهم‌ترین ابزارهای برند سازی به حساب می‌آید و مهم ترین بخش تبلیغات ایجاد تولید محتوا صادقانه در راستانی برند سازی است!

در واقع، اگر بخواهیم با دقت به برندهای معروف بنگریم و روند مشهور شدن آن‌ها را بررسی کنیم، می بینیم که هر کدام از آن‌ها، در طول مسیر پیشرفت شان، سعی کرده‌اند تا به صورت مستمر، تولید محتوا کنند و مخاطبان خود را هر لحظه، از فعالیت های خود آگاه سازند. این که تجارت ها و کسب و کارهای اینترنتی با بروز کردن محتوای سایت خود و دادن اطلاعات تازه، سعی می‌کنند تا به زنده نگه داشتن برند خود بپردازند را در اصطلاح انگلیسی (Brand Awareness)  می‌گویند.

وفادار سازی توسط تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

در هر زمینه دیجیتال مارکتینگ که فعالیت می‌کنید و برایش محتوا تولید می‌کنید، بدون شک اشخاصی هستند که نه تنها به محصول شما نیاز دارند بلکه این محصول شما است که می‌تواند مشکل‌شان را حل کند.

وفادارسازی با تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

اگرچه، اگر خوب دقت کنید، در میان مشتریان خود افرادی را دارید که با کلی تبلیغات آن‌ها را به طرف صنعت و خدمات خود جذب کردید و باز هم تا زمانی که کاری به آن‌ها تحویل نداده‌اید، نتوانستند به شما اعتماد کامل کنند و اصلا نمی‌دانستند که نوع خدمات شما چیست؟! اما بعد از این که کاری به آن‌ها تحویل داده‌اید، با چهره ای ذوق زده می‌گویند؛ “من دقیقا دنبال همچین چیزی بودم!”

تصور کنید که چند گام باید بردارید تا به این نقطه از اعتمادسازی برسید؟ خبر خوب این است که تولید محتوا می‌تواند آموزش دهنده هم باشد. یعنی در حین این که برای جذب مخاطب و معرفی برند خود دست به تولید محتوا می زنید، می‌توانید با تولید محتوا مفید و هدفمند و آموزنده، اعتمادسازی را در همان قدم اول برای دیجیتال مارکتینگ خود رقم بزنید. تولید محتوا در فضای ویژه کسب و کار می‌تواند این امکان را برای شما فراهم کند تا سر فرصت نوع خدمات تان را برای مخاطب خود به خوبی توضیح دهید و یک شمای قابل درک را برای او فراهم کنیم.

رضایتمندی با تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ بهترین ابزار برای اعتمادسازی

اگر در زمان تولید محتوا برای هدف تجاری و خدماتی خود بیش‌تر مطالعه کرده باشید و ارزش و زمان بیش‌تری برای آن به کار گرفته باشید، می‌توانید اعتماد بیش‌تری را برای مخاطب خود به دست بیاورید و او را بیش‌تر با کسب و کار خود آشنا کنید.

در واقع با مطالعه و شناخت بیش‌تر هدف خود می‌توانید با تولید انواع مقالات و مطالب گوناگون، این فرصت را به مخاطب خود بدهید تا اگر اطلاعات کمی هم در مورد خدمات شما دارد، بیش‌تر با زمینه‌های مختلف فعالیت شما آشنا شود. البته محتوا این امکان را هم برای هر دو طرف، یعنی صاحب تجارت و خدمات و مخاطب موردنظر آن، فراهم می‌کند تا بتوانند در رابطه‌ای کاملا تخصصی، اهداف موردنظر خود را جلو ببرند و به اصطلاح به یک تعامل سازنده و برد-برد برسند.

ارتباط سازی دو طرفه تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ کمک به استقرار ارتباط دوطرفه

صحبت از رابطه شد! اگر مایل هستید که مشتری‌ها و مخاطبان‌تان را پیگیر تجارت‌ خود نگاه دارید و نمایش برندتان را برای مخاطبان‌تان تبدیل به یک عادت روزانه کنید، پس بهتر است تا با تداوم حرکت در مسیر برنامه‌های از پیش مقرر شده محتوایی به این مهم دست پیدا کنید.

حتما این بیت را شنیده‌اید که می‌گوید: «از دل برود هر آن که از دیده برفت!» یکی از راهکارهایی که می‌توانید خود را همیشه حاضر و ناظر نشان دهید این است که با تولید محتوا مستمر، همیشه خود را در صدر جدول اخبار تازه مرتبط با کسب و کارتان نگه دارید.

یکی از راهکارهای موثر در چنین شرایطی، ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) است که شما با کمک تعداد بالایی از یک ایمیل یا همان پست الکترونیکی با محتوای جذاب، مخاطبان و مشتریان وفادار خود را حفظ کنید.

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ، هدایت گر مسیر ارتباط با مشتریان

از همان زمانی که دست به تولید محتوا معتبر و ارزشمند می‌زنید، در واقع در حال هدایت درست مشتریان و مخاطبان‌تان به طرف کسب و کار و خدمات خود هستید.

تولید محتوا هدایتگر مسیر

با تولید محتوا ارزشمند می‌توانید فضایی را ایجاد کنید که مخاطبان شما به این فکر بیافتند که شخص دیگری مانند شما نمی‌تواند به چنین تسلطی در زمینه مربوطه‌تان برسد و این اتفاق ناخودآگاه باعث می‌شود که شما در جایگاهی بایستید که امپراطوری خود را داشته باشید و تنها شما باشید که محتوای‌تان به عنوان منبع اصلی کسب و کار و حرفه‌تان به حساب می‌آید.

برای مثال، اگر در زمانی دست به نوشتن بلاگ و تولید محتوا می‌زنید و در تولید محتوا خودتان به موضوعاتی می‌پردازید که مرتبط با مشکلات و دغدغه هایی است که مخاطبان شما و حرفه شما با آن‌ها مواجه هستند. این کار باعث می‌شود به جز مخاطبان وفادار شما، عده دیگری نیز به وبسایت شما سر بزنند و به این ترتیب، بازدید از سایت شما بیش‌تر می‌شود و تسلط و اعتبار شما را در زمینه کاری شما بیش‌تر می‌کند.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments