هزینه طراحی سایت در سال 1401

هزینه طراحی سایت

اگر شما و یا مجموعه شما نیاز به داشتن یک سایت دارد و ممکن است شما اطلاعات کافی درباره اینکه برای داشتن یک سایت باید از کجا شروع کنید ندارید، و حتی مایلید بدانید یک سایت برای شما چه مقدار هزینه در بر دارد، این مقاله را ازدست ندهید.

فهرست مطالب

هزینه طراحی سایت چقدر است؟ آیا بجز هزینه طراحی، هزینه دیگر هم باید بپردازیم؟ چه مواردی در هزینه طراحی سایت تاثیر گذار است؟ اینگونه سوالات جزو اولین سوالاتی هستند که مشتریان محترم از ما می پرسند و شاید برای شما نیز پیش آمده باشد. در این مقاله کوتاه ما قصد داریم تمامی هزینه های ضروری مربوط به یک سایت را برای شما بازگو نماییم.

 

اجاره دامنه یا همان Domain

در اولین قدم شما باید یک دامنه برای خود تهیه کنید. دامنه یا Domain همان نامی است که شما برای سایت خود انتخاب می نمایید. زمانی که شما یک نام برای سایت خود انتخاب می کنید، باید ابتدا بررسی کنید که آیا این اسم قبلا رزرو شده است یا خیر؟ برای چک کردن نام انتخابی خود می توانید از سایت هایی مانند name.com و یا mihannic.com استفاده نمایید.

در صورتی که تا بحال دامنه ثبت نکرده اید و یا این کار ممکن است برای شما مشکل باشد می توانید از آموزش ثبت دامنه در 4 گام استفاده نمایید.

هزینه دامنه با پسوندهای مانند com. | .net | .org و غیره به قیمت دلار بستگی دارد و با بالا رفتن آن قیمت ها بالا و با پایین آمدن قیمت دلار قیمت دامنه نیز پایین می آید.

 

در حال حاضر (به تاریخ 1401/01/23) هزینه دامنه های معروف عبارتند از:

هزینه طراحی سایت

نکته اول: هزینه یک دامنه ممکن است در یک سایت با سایت دیگر متفاوت باشد. ما توصیه می کنیم دامنه خود را از سایت های معتبر خریداری نمایید.

نکته دوم: برای دیدن قیمت دامنه ها بصورت روزانه به “هزینه ثبت دامنه” مراجعه نمایید.

هزینه های طراحی سایت

نکته سوم: هزینه پرداخت شده برای دامنه بصورت اجاره ای می باشد. یعنی شما می توانید یک دامنه را برای مدت یک سال یا بیشتر اجاره نمایید.

نکته چهارم: حتما حتما بیاد داشته باشید دامنه را به نام خود ثبت نمایید. یکی از مشکلاتی که در زمینه طراحی سایت برای کارفرما و مجری کار پیش می آید همین ثبت دامنه و ارسال مدارک شناسایی می باشد. برای همین سعی کنید دامنه را یا خود شخصا ثبت نمایید و یا از مجری کار بخواهید که اینکار را برای شما انجام دهد.

 

اجاره هاست

هاست همان فضایی است که سایت طراحی شده شما بر روی آن قرار می گیرد. هزینه هاست بصورت ماهیانه و یا سالیانه می باشد. شما می توانید هم هاست داخل ایران انتخاب نمایید و هم هاست خارج از ایران. اگر تمام مشتریان و یا بازدیدکنندگان شما فقط از داخل کشور هستند، هاست داخل ایران برای شما مناسب است. چون از نظر هزینه نیز برای شما مقرون بصرفه است. اما اگر مشتریان و بازدیدکنندگان شما از کل دنیا هستند پیشنهاد می شود از هاست خارج از ایران استفاده نمایید.

از نظر هزینه، هاست خارج از ایران مقداری گران تر است اما خیالتان راحت است با قطع اینترنت در داخل کشور سایت شما همچنان پا بر جا و برای بازدیدکنندگان خارج از کشور در دسترس است.

هزینه هاست به شرکت ارائه دهنده هاست مربوط است. با توجه به تجربه ما هاستی را انتخاب نمایید که دارای آپ تایم بالا (یعنی دارای قطعی های زیاد و مکرر نباشد) بستر مناسب (از نظر سخت افزاری و نرم افزاری) و پشتیبانی سریع و خوبی داشته باشد. پس به یاد داشته باشید ملاک فقط هزینه هاست نیست!

شرکت های معتبر و بسیار خوبی که میزبان هاست هستند در ایران وجود دارند. شرکت هایی مانند مارال هاست، ایران سرور، پارس پک و …. که با صرف کمی وقت می توانید مزایای هر یک را نسبت به بقیه مقایسه نمایید.

هزینه هاست معمولا از ماهیانه 200 هزار تومان شروع می شود (این مبلغ با توجه به شرکت میزبان هاست متغییر است که ممکن است از این مبلغ کمتر و یا بیشتر باشد). یعنی برای مدت یکسال مبلغ 2 میلیون 400 هزار تومان باید بپردازید. این مبلغ را می توانید بصورت ماهیانه، سه ماه یک بار، شش ماه یکبار و یا بصورت سالیانه پرداخت کنید که معمولا بر روی پرداخت های سه ماه، شش ماه و سالیانه یک تخفیفی لحاظ می گردد.

 

هزینه طراحی سایت

مهمترین هزینه در داشتن یک سایت، مربوط به طراحی سایت می باشد. این هزینه با توجه به عوامل زیر متغییر است:

  • متد سایت (داینامیک بودن یا استاتیک بودن)
  • روش طراحی (استفاده از کد نویسی بصورت اختصاصی و یا استفاده از CMS)
  • نوع سایت (سایت شخصی، فروشگاهی، آموزشی، شرکتی و …)
  • طراح سایت

 

1-1 متد سایت

سایت استاتیک بصورت ساده یعنی اینکه شما فقط یک سایت می خواهید. همین! سایتی که دیگر نیازی به بارگذاری و اضافه کردن مطالب جدید و همچنین آپدیت های منظم در آینده نداشته باشد. این گونه از سایت ها برای آن دسته از افرادی سودمند است که فقط قصد درج نام سایت را در تبلیغات و سربرگ های اداری خود دارند، مثل یک سایت شخصی و یا شرکتی.

اما سایت داینامیک به سایتی گفته می شود که بطور منظم در حال آپدیت و گسترش است. بصورت روزانه یا فواصل زمانی معین در آن مطالب جدید بارگذاری می شود، قسمت ها و امکانات جدید به سایت اضافه می شود، مثل سایت های فروشگاهی یا آموزشی. استاتیک بودن و یا داینامیک بودن سایت در هزینه طراحی سایت تاثیر گذار است.

 

1-2 نوع طراحی

شخص یا گروهی که قرار است سایت شما را طراحی کنند، با توجه به نیاز شما تصمیم می گیرند که سایت را بصورت کامل کدنویسی اختصاصی کنند و یا از CMS های مختلف مانند وردپرس، جوملا، پرستاشاپ و … استفاده کنند. البته در برخی موارد از ترکیب این دو روش استفاده می شود.

روش کد نویسی بصورت اختصاصی معمولا دارای هزینه بیشتری نسبت به استفاده از CMS های رایج و محبوب است.

 

1-3 نوع سایت

ما انواع مختلفی از سایت ها را داریم. که از آن جمله می توان به سایت های شخصی، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی، سازمانی و … اشاره کرد. معمولا سایت های شخصی نسبت به بقیه از هزینه طراحی کمتری برخوردار هستند و سایت های فروشگاهی و آموزشی از هزینه طراحی بیشتری برخوردار هستند.

 

1-4 طراح سایت

مهمترین موردی که در هزینه طراحی سایت تاثیر دارد، خود طراح و یا گروه طراحی است. ممکن است یک طراح یا گروه طراحی با توجه به موقعیت و سیاست کاری خود بخواهند هزینه پایین و یا بالایی برای طراحی سایت از مشتری بگیرند. به عنوان مثال ممکن است یک شخص یا گروه برای طراحی یک سایت شرکتی از شما مبلغ 1،000،000 میلیون تومان را طلب کنند و حتی ممکن است شخص و یا گروه دیگر برای طراحی همان سایت مبلغ 10،000،000 میلیون تومان را طلب کنند.

ما در جایگاهی نیستسم که بخواهیم هر یک از این اشخاص و یا گروه ها را قضاوت نماییم. اما بهترین راه این است نمونه سایت های قبلی این عزیزان را مشاهده و از کارفرماهای قبلی درباره کار و اخلاق کاری آنها پرس و جو نمایید.

 

در بالا ما به مواردی اشاره کردیم که برای داشتن یک سایت ضروری و جزو الزامات است. بصورت خلاصه هزینه ها را در پایین برای شما ذکر می کنیم:

هزینه طراحی سایت

  • سایت شخصی و شرکتی از پایه 4،000،000 میلیون تومان
  • سایت آموزشی و فروشگاهی از پایه 7،000،000 میلیون تومان
  • سایت های خبری و سازمانی از پایه 9،000،000 میلیون تومان

نکته: هزینه طراحی سایت به طراح و یا گروه طراحی مرتبط است و بصورت متوسط (حد میان) درج شده است.

هزینه دامنه

  • هزینه دامنه را بصورت آنلاین از این قسمت مشاهده نمایید.

هزینه هاست

  • هزینه هاست به شرکت ارائه دهنده مرتبط است. اما معمولا از ماهانه 200 هزار تومان شروع می شود.

 

در مقاله بعدی ما به هزینه های جانبی یک سایت اشاره می کنیم. این هزینه ها بصورت اختیاری هستند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments