3 هزینه جانبی سایت

3 هزینه جانبی سایت

فهرست مطالب

3 هزینه جانبی سایت که علاوه بر هزینه های اصلی یک سایت می توانندبر روی قیمت نهایی یک سایت تاثیر بگذارند. در مقاله هزینه طراحی سایت ما به تمامی هزینه های اصلی یک سایت اشاره کردیم. حای می خواهیم شما را با هزینه های جانبی دیگری آشنا کنیم که پرداختن آنها بصورت اختیاری می باشد اما با وجود آنها سایت بهتری خواهیم داشت.

 

آنچه در مقاله 3 هزینه جانبی سایت مطالعه می نمایید:

3 هزینه جانبی سایت

گواهینامه SSL

گواهینامه SSL بصورت خیلی خلاصه این است که باعث ایجاد یک ارتباط امن بین بازدیدکننده (درخواست کننده) و سایت (سرویس دهنده) می شود. تمامی سایت هایی که آدرس آنها بجای //:http با //:https شروع می شوند دارای این گواهینامه می باشند (البته به شرطی که گواهینامه بدرستی نصب و تنظیم شده باشد.

خریدن و داشتن گواهینامه SSL برای یک سایت اجباری نیست. اما این گواهینامه باعث اعتبار بیشتر سایت شما و امنیت بالاتر می شود. سایت های فروشگاهی که قصد دریافت نماد اعتماد دو ستاره را دارند حتماً باید گواهینامه SSL را تهیه نمایند.

گواهینامه SSL هم بصورت رایگان وجود دارد و هم بصورت پولی. نسخه رایگان آن را ما به شما پیشنهاد نمی کنیم و بهتر است از نسخه های پولی آن استفاده نمایید. گواهینامه SSL نیز مانند دامنه (نام سایت) بصورت اجاره سالیانه فروخته می شود. یعنی می بایست هر سال (یا مدت زمان بیشتر) آن را تمدید کرد.

قیمت گواهینامه SSL پولی از پایه 280 هزار تومان بصورت سالیانه وجود دارد (آمار مربوط به ابتدای سال 1400) تا مبالغ چند میلیونی، که این هزینه بستگی به مدل و صادر کننده آن دارد. گواهینامه SSL یکی از 3 هزینه جانبی سایت می باشد.

 

سرویس CDN

در طراحی سایت اولین نکته ای که ما در نظر می گیریم سرعت بارگذاری سایت است. یعنی کوتاه ترین زمان برای باز شدن سایت برای بازدیدکننده. بجز نکاتی که باید طراح سایت در زمان طراحی یک سایت در نظر بگیرد، سرعت یک سایت به عاملی همچون هاست نیز بستگی دارد. یعنی اگر می خواهید سرعت سایت شما بالا باشد، باید از یک هاستینگ (میزبان) خوب هاست تهیه نمایید.

یک راه کار دیگر برای بالا بردن سرعت سایت (البته بارگذاری سایت برای بازدیدکنندگان) استفاده از سرویس CDN است. بصورت خیلی خلاصه یعنی اینکه یک کپی از سایت شما بر روی سرورهای مختلف در سطح دنیا نگهداری می شود و زمانی که یک بازدیدکننده درخواست بازدید از سایت شما را می کند (آدرس سایت شما را در مرورگر خود مانند IE, Google Chrome, Firefox و … وارد کرده و Enter می کند) نزدیکترین سرور به آن شخص پاسخ او را می دهد.

این باعث می شود بجای اینکه درخواست بازدیدکننده مسافت طولانی را طی کرده و به سرور اصلی که میزبان سایت شماست برسد و سرور شما درخواست را پاسخ دهد، نزدیکترین سرور به آن شخص سریعاً پاسخ درخواست را می دهد. با اینکار سایت شما در مدت زمان کمتری به بازدیدکنده نمایش داده می شود.

این سرویس هم در دو نوع رایگان و پولی ارائه می شود. برای نوع رایگان آن می توانید از سایت هایی همچون Cloudflare استفاده نمایید. برای نسخه پولی هم می توانید با سرچ در گوگل شرکت های مختلف ایرانی و خارجی را در این رابطه جستجو نمایید.

به عنوان مثال هزینه سرویس استاندارد شرکت پارس پک برای ترافیک ماهیانه 150 گیگابایت در ماه 41 هزارتومان می باشد. بقیه قیمت های این شرکت را در این لینک می توانید مشاهده نمایید. سرویس CDN نیز یکی دیگر از 3 هزینه جانبی سایت می باشد.

افزونه های امنیتی

اگر سایت شما توسط یک CMS طراحی شده باشد، شما یا از طریق طراح سایت خود می توانید از یک افزونه امنیتی برای بالا بردن امنیت سایت خود استفاده نمایید. افزونه های امنیتی بسیار زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند. یک افزونه امنیتی مانند ithemes Security نسخه حرفه ای در سایت سازنده به مبلغ 80 دلار و در فروشگاه های ایرانی فروش قالب و افزونه به مبلغ 90 هزار تومانبه فروش می رسد.

نصب افزونه امنیتی برای سایت به دلخواه می باشد، اما بودن آن برای بالا رفتن امنیت سایت مفید است.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments